Навчаємо дитину виходити зі стресового стану: формуємо відповідні навички (батькам на замітку)
Дата: 29.04.2024 08:52
Кількість переглядів: 43
- Захисні фактори. Діти, які добре управляють собою у стресових ситуаціях, як правило, мають високу самооцінку, хороше почуття гумору, відчуття контролю над своїм життям, згуртовану сім'ю та її чітку організацію (правила/обмеження), відкрите спілкування, теплі, довірливі взаємини з батьками, а також схвалення й визнання за свої досягнення.
- Вчасно розпізнаємо ознаки настання стресового стану. Уміння розпізнавати ці ознаки – перший крок у боротьбі зі стресом. Ознаки: першіння в горлі, вологі долоні, головний біль, утома, нудота, діарея, внутрішнє напруження, розлад шлунку, погіршення настрою, неспокій, фрустрація й порушення сну. Бувають інші симптоми, наприклад, відчуженість, дратівливість, агресивність, надмірна мрійливість, надмірна чутливість, зміни в перевагах їжі й загальні зміни в поведінці.
- Підготовка до потенційно стресових ситуацій. Відпрацьовуймо з дітьми застосування способів поведінки в потенційно стресових ситуаціях (наприклад, зразки або моделювання ситуацій з метою вирішення конфлікту).
- Уникайте надмірної опіки дітей. Іноді батькам буває важко спостерігати, як їхні діти намагаються впоратись із стресовими ситуаціями, оскільки перший інстинкт спонукає їх захищати своїх дітей від усіляких негараздів. Однак стреси неминучі в житті дитини. Батьки роблять ведмежу послугу, незмінно захищаючи її від стресу. Діти вчаться справлятись з подібними явищами лише тоді, коли відчувають їх на собі.
- Самооцінка дитини. Сприяймо розвитку інтересів і талантів дітей, в яких вони здатні досягти успіху. Батьки повинні постійно надихати, підтримувати та грамотно хвалити своїх дітей.
- Навчайте дітей правильно сприймати критику. Дітям треба розповідати, що ніхто не досконалий, і всі ми робимо помилки, з яких беремо важливі для себе уроки. Щоб навчити дітей справлятись із глузуванням і несправедливою критикою, можна також використовувати різні рольові ігри.
- Забезпечення атмосфери відкритого спілкування. Батьки повинні бути готові уважно слухати, коли дітям необхідно висловитись. Якщо діти потребують допомоги при обговоренні причини їх хвилювання, їм важливо ставити відкриті запитання. Одна з переваг обговорення стресових факторів полягає в тому, що воно підвищує обізнаність дитини. Крім того, батьки повинні бути готові ділитись деякими прикладами своїх стресових ситуацій і відповідних переживань, щоб діти знали, що їхні почуття нормальні та природні.
- Достатня кількість часу для сну та відпочинку. Діти, які не висипаються, не володіють достатньою кількістю енергії, необхідної для боротьби зі стресами. Батьки повинні докласти всіх зусиль, щоб діти отримували достатній час для сну щоночі. Відхід дитини до сну повинен відбуватись в однаковий час. Достатній відпочинок має вирішальне значення для психічного та фізичного здоров'я дітей.
- Правильне харчування. Кращий раціон при цьому повинен містити правильну кількість калорій для підтримки нормального розвитку й бути збалансованим. Діти, у яких неправильний раціон харчування (розбалансований, з великою кількістю нездорової їжі), повинні знижувати споживання продуктів з високим вмістом жирів, холестерину, солі й рафінованим або обробленим цукром. Споживання нездорової їжі й кофеїну треба обмежити. Дітей слід заохочувати збільшувати споживання фруктів, овочів і злаків. Також важливо підтримувати здорову вагу тіла.
- Фізичні вправи. Систематичні фізичні вправи – ефективний спосіб боротьби зі стресом. Насамперед вони допомагають зняти напругу, яка накопичується в дитячому організмі. По-друге, вправи передбачають фізичні навантаження, які дозволяють організму ставати більш стійким у боротьбі зі стресами. Нарешті, фізичні вправи допомагають відволіктись і розслабити мозок. Однак фізичні вправи втрачають свою ефективність у боротьбі зі стресом, якщо їх не виконувати постійно. Не настільки важливо, які види вправ ви вибираєте для дитини. Важливо, щоб дітям вони подобались.
- Мудре розпорядження часом. Батькам важливо навчати дітей розставляти свої заняття за пріоритетами. Якщо діти намагаються звалити на себе дуже велику відповідальність, батьки повинні допомогти їм навчитись обмежувати свої зобов'язання. Необхідно вчити дітей для досягнення своїх цілей планувати власний час (наприклад, відводити певні години на виконання домашнього завдання).
- Демонструйте навички боротьби зі стресами. Діти вчаться, спостерігаючи за своїми батьками. Якщо діти бачать, що батьки, перебуваючи у стані стресу, використовують певні навички, вони, швидше за все, теж будуть використовувати ті ж грамотні навички боротьби зі стресами. Батьки повинні демонструвати, що стрес – це нормально, ним можна управляти спокійно й ефективно.
- Існують ситуації, коли необхідна професійна допомога, щоб допомогти дітям упоратись із надмірним стресом. Якщо це необхідно, не нехтуйте консультацією вашого дільничного педіатра.
Пам’ятаймо, що поруч із дитиною має бути впевнений спокійний дорослий. Не важливо, скільки і чому би ми не навчали їх на словах, лише особистий приклад матиме для них цінність.
Що таке стрес та як з ним боротися?
Докладніше https://www.phc.org.ua/news/scho-take-stres-ta-yak-z-nim-borotisya
Поради для батьків та вчителів: https://nus.org.ua/articles/dity-perezhyvayut-stresovi-podiyi-legko-yakshho-otrymuyut-pravylnu-pidtrymku-porady-dlya-batkiv-i-vchyteliv/